posiłek potreningowy
Archiwum Odżywianie

Co jeść po treningu?

W poprzednim wpisie na czynniki pierwsze rozłożyliśmy posiłki przedtreningowe. Dzięki nim pracujemy w trakcie ćwiczeń na sto procent, a efekty przychodzą szybciej, niż można by się tego spodziewać. Jednak to, co zjemy po treningu również ma ogromne znaczenie. Dziś odpowiadamy między innymi na pytania o to, jak zapobiec zakwasom i jak sprawić, by posiłek po treningu budował mięśnie, a nie tkankę tłuszczową!

Zasłużone po treningu

Ukończyłeś właśnie super wyczerpujące kardio? Wróciłeś z ponad godzinnego treningu biegowego? A może z basenu, na którym pobiłeś swój życiowy rekord długości przemierzonych w określonej jednostce czasu? Brawo! Trener z pewnością byłby (lub jest) z ciebie dumny! Spaliłeś ogromną ilość kalorii, zapracowałeś na zrzucenie z brzucha tej nieznośnej oponki i wykonałaś kolejny krok w kierunku zapobieganiu powstawania cellulitu. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie ta nieznośna, pyszałkowata myśl „zasłużyłem sobie na małe co nieco!”.

Po treningu również zdrowo

Zdrowy tryb życia to nie wyścig na ilość spalonych kalorii, mierzony w czasie od cheat meala do cheat meala. To, że w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego straciłeś sporo tłuszczu, nie oznacza, że zasłużyłeś na to, by odżywić się czekoladą lub szklaneczką wysokoprocentowego trunku. Wręcz przeciwnie! W ten sposób bardzo szybko możemy pozbyć się efektów, na które tak ciężko pracujemy na siłowni. Ćwiczenia na nic się zdadzą, jeśli wciąż będziemy sobie odpuszczać po treningach. Dotyczy to szczególnie tych, którzy trenują popołudniu lub wieczorem. Zimą przecież wszyscy mamy ochotę na słodycze lub niezdrowe przekąski, a dobrze wykonany trening wydaje się być świetnym usprawiedliwieniem dla obżarstwa. Nic bardziej mylnego! Twój organizm właśnie w tym momencie potrzebuje pożywnego, a zarazem zdrowego posiłku. Jak go przygotować?

Białko+Węgle

Jeśli przyłożyłeś się do lektury poprzedniego wpisu na temat diety, to z pewnością rozróżniasz makroskładniki oraz pokarmy, w których się zawierają. W przypadku posiłku spożywanego po treningu chodzi nam głównie o odbudowę i odżywienie mięśni. A to jak wiadomo zadanie węglowodanów lub białka. Pamiętajmy jednak, że potreningowy posiłek powinien być raczej lekki i nie obciążający. Idealnie w tej roli sprawdza się sałatka, czyli najlepszy przyjaciel wszystkich odchudzających się. Nie byłaby jednak idealnym potreningowym posiłkiem, gdyby nie zawartość białka w postaci np. białego lub wędzonego serka, zgrillowanego kurczaka, łososia, tuńczyka lub innej ryby z puszki albo roślin strączkowych. Inne propozycje? Mogą to być dania bardzo proste, jak np. tosty z pieczywa razowego z jajkiem lub twarogiem, ryż lub kasza z kawałkiem chudego, białego mięsa lub ryby. Ogranicza cię tylko twoja fantazja!

Kiedy jeść?

Aby posiłek potreningowy spełnił swoją funkcję powinien być spożywany do około półtorej godziny po ćwiczeniach. Możesz oczywiście zjeść go od razu po szybkim prysznicu, wtedy zadziała jeszcze lepiej i szybciej doda ci sił! Jeśli jednak trenujesz późnym wieczorem, a posiłek po treningu byłby twoim ostatnim w danym dniu, to pamiętaj by nie spożywać go na mniej niż dwie godziny przed snem.

Podsumowując: posiłek po treningu to nie nagroda za dobrze wykonane ćwiczenia, lecz kolejna część zdrowego trybu życia. Nie wystarczy zjeść czegokolwiek, by uzupełnić spaloną energię. Ważne, by dostarczyć organizmowi potrzebnych składników odżywczych. Przede wszystkim budulca naszych mięśni czyli pełnowartościowych białek, które również zapobiegną powstawaniu zakwasów oraz węglowodanów, które dodadzą energii!

 

3/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *