Archiwum Trening

Co to jest crossfit?

Ćwicząc siłowo, wzmacniamy i budujemy mięśnie, dzięki którym nie mamy problemu z podnoszeniem, ale bieg może sprawić nam trudność. Jeśli biegamy lub stosujemy treningi typu kardio, polepsza się nasza kondycja i wytrzymałość, ale może brakować nam siły. Jeśli natomiast zależy ci zarówno na jednym, jak i na drugim, to warto wypróbować crossfit.

Co to jest crossfit?

Ta dyscyplina sportowa cieszy się dziś coraz większą popularnością wśród wszystkich, którzy chcą szybko spalić sporą ilość tkanki tłuszczowej. Nie ma co ukrywać, że crossfit nie jest dla słabych ludzi, choć może pomóc w pracy nad siłą fizyczną i psychiczną. O jego zaletach można mówić wiele, ale ważne, by wyjaśnić, z czego wynikają. Crossfit to mieszany trening poprawiający ogólną sprawność. Łączy w sobie bardzo wiele różnych dyscyplin sportowych. Wykorzystuje się w nim między innymi ćwiczenia siłowe z użyciem obciążeń, jak i biegi oraz inne ćwiczenia wysiłkowe. Efekt zachwyca i nie jest on tylko wizualny, ale też kondycyjny i psychiczny.

Jak to wygląda w praktyce?

Wysoka intensywność, szybkie tempo, brak przerw i maksymalna ilość powtórzeń ćwiczenia w jednostce czasu. Tak w skrócie można opisać trening crossfit. Jak sama nazwa wskazuje, jest on mieszanką wielu dyscyplin, dlatego ważne jest, by naprzemiennie wykonywać ćwiczenia wysiłkowe, np. dłuższy bieg, z ćwiczeniami siłowymi, np. wyciskaniem sztangi czy przysiadami z obciążeniem. Jeden taki trening może trwać od 5 do 20 minut. Bardzo istotne jest jednak to, z jaką częstotliwością ćwiczymy, ponieważ im więcej treningów w tygodniu, tym bardziej poprawia się sprawność, która w tym przypadku jest najważniejsza.

Dla kogo crossfit?

Ta specyficzna aktywność fizyczna została wymyślona w 2001 roku przez Amerykanina Grega Glassmana. W ten sposób zaczął trenować policjantów w Kalifornii. Szybko okazało się, że metoda przynosi rewelacyjne rezultaty, jeśli chodzi o sprawność, dlatego treningi crossfit stały się popularne wśród policjantów, strażaków, żołnierzy i innych służb mundurowych. Później dopiero trafiły do klubów fitness, gdzie zainteresowały wszystkich, którzy marzą o świetnej kondycji, szybkości, pewności siebie i sile psychicznej. Sięganie po niego przy układaniu programu treningowego powinno więc być świadomą, przemyślaną i odpowiedzialną decyzją.

To nie przelewki

Intensywność tych ćwiczeń oraz ich rodzaj to ogromne wyzwanie dla organizmu. Osoby wysportowane, z dużym zapałem, ale też umiarkowanie dobrą kondycją fizyczną z pewnością sobie poradzą. Jeśli jednak długo nie ćwiczyłeś, masz problemy zdrowotne, objawy osłabienia organizmu lub trenujesz na stałe inną dyscyplinę sportową, to trening crossfit może okazać się zbyt obciążający. Nie trudno przy nim o efekt przeciążenia, przetrenowania, dlatego przed rozpoczęciem przygody z tak intensywną i wymagającą dyscypliną sportową, warto skonsultować się z lekarzem, by sprawdzić, czy stan zdrowia pozwala nam na jej uprawianie.

Pamiętaj o sprzęcie

Crossfit ćwiczymy z reguły w grupach, w specjalnie przygotowanych do tego salach lub klubach fitness. I o ile nie musisz mieć akcesoriów ani drogich sprzętów, o tyle wyposażenie w postaci stroju i butów jest absolutną koniecznością! Jeśli dopiero zaczynasz trenować, postaw na naprawdę porządne obuwie do crossfitu, które pomoże utrzymać stabilność podczas biegu, ale też w trakcie podnoszenia ciężarów. Takie buty mają przed sobą naprawdę trudne zadanie. Muszą bowiem być wszechstronne.

Ze wszystkich stron

Wszechstronność to najlepsze określenie na trening crossfit. Dotyczy to nie tylko wykorzystywania ćwiczeń z różnorodnych dyscyplin sportowych, ale też oddziaływania na cały organizm ze wszystkich stron. To też jedna z największych zalet treningu, szczególnie, że w pół godziny możesz zrobić naprawdę efektywny trening, który działa kompleksowo na organizm, zapewniając mu siły, energię, świetny wygląd sylwetki oraz zdrowie psychiczne. Crossfiterzy twierdzą nawet, że ich sport działa jak najlepsza na świecie terapia! Może więc warto spróbować go tej wiosny?

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *