Archiwum Odżywianie

Zdrowe odżywianie – jak zacząć?

Nowa pora roku to zawsze świetna okazja, by zacząć na nowo zdrowo się odżywiać. Niezdrowe przekąski, które zimą podjadaliśmy przed snem, duże ilości alkoholu wypijane na ukojenie jesiennej depresji oraz fast foody pożerane w biegu na mieście odchodzą w zapomnienie. „Teraz tylko warzywa, owoce, ryby i chude mięso!” – przyrzekasz sobie oczywiście od poniedziałku. Jednak jak wiadomo, najtrudniejszy pierwszy krok. Jak go wykonać, żeby zdrowe odżywianie stało się twoim sposobem na życie?

1.       Nie dieta, ale zdrowe odżywianie

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy rozpoczęciu przygody ze zdrowym żywieniem, jest myślenie o tym, jak o diecie. Redukowanie ilości kalorii, rezygnowanie z węglowodanów, nie mówiąc już o słodyczach czy niezdrowych napojach kolorowych to może być szok dla organizmu, szczególnie, jeśli od początku będziesz się do czegoś zmuszać. Dieta z reguły kojarzy nam się z przymusem, a organizm przeciwko takiemu po prostu się buntuje. Nic więc dziwnego, że po jednym dniu czujesz się zmęczony. Na każdym kroku Musiałeś sobie czegoś odmawiać, z czegoś rezygnować. Takie myślenie nigdy nie doprowadzi do nawyku jedzenia w zdrowy sposób. Dlatego tym razem podejdź do tego inaczej!

-skup się na pozytywach zdrowego odżywiania, zamiast ciągle myśleć o tym, z czego musisz zrezygnować na diecie.

-przygotowuj posiłki, które cieszą oko, zaspokajają dzienne zapotrzebowanie na kalorie oraz pysznie smakują. Nie ma potrzeby z chipsów przerzucać się na rzucie liści jarmużu! Taka zmiana po prostu nie przejdzie.

-ciesz się z tego, co dobrego możesz zrobić dla siebie. Myśl o tym, że jedząc zdrowo, nie tylko stracisz na wadze, ale też poprawisz stan swojej skóry, włosów, paznokci czy ogólny stan organizmu!

2. Po pierwsze: nie szkodzić

Nie wiesz, jak zacząć zdrowo się odżywiać? Zorganizuj wielkie sprzątanie szafek i lodówki. Bez żalu pozbądź się chipsów, batoników, których skład jest tak długi, że można by nim wytapetować kuchnię, białego pieczywa, makaronów z białej mąki czy białego cukru! Tych produktów nie powinniśmy spożywać nawet w niewielkich ilościach. Niestety mają to do siebie, że zawsze kuszą, kiedy przebywają w naszych szafkach. Gdy przyjdzie moment słabości, nie powinieneś mieć pod ręką czegoś, co po prostu szkodzi zdrowiu. Wyczyść szafki, a następnie wypełnij je takimi produktami, jak:

-żytnie pieczywo lub ciemny pumpernikiel,

-pełnoziarniste makarony, ryż, kasza gryczana,

-zdrowe przekąski: orzechy, żurawina, gorzka czekolada minimum 70% kakao,

-miód, ksylitol lub syrop z agawy.

Gdy dopadnie cię stres, chandra lub po prostu ochota na słodkie lub słone przekąski z braku laku sięgniesz po coś zdrowego, co akurat znajduje się w twojej szafce i ustrzeżesz się przed szkodliwością wysoko przetworzonych produktów spożywczych.

3.       Rób małe kroczki

Gdy skupiamy się na celu, jakim jest np. zrzucenie piętnastu kilogramów, marzymy o tym, by wszystko działo się bardzo szybko. Niestety tak się nie stanie! Pamiętaj, że zdrowe odżywianie to proces! Nieustannie uczymy się go, potykamy, rozszerzamy swoją wiedzę na jego temat, jednak aby weszło nam w nawyk potrzeba sporo czasu. Nie zniechęcaj się więc, gdy w momencie słabości sięgniesz po coś niezdrowego. Nie zrażaj się brakiem efektów, który potrafi mocno zdemotywować. Każdego dnia staraj się jeść zdrowo, małymi kroczkami wprowadzaj nowości i pozbywaj się złych nawyków. Skup się na drodze, a metę miniesz szybciej niż się spodziewasz.

4.       Planuj posiłki

Prawdopodobieństwo, że sięgniesz po coś niezdrowego, zmniejsza się do zera, jeśli rozsądnie rozplanujesz swoje posiłki, a nawet samodzielnie przygotujesz lunchboxy. Gdy organizm otrzymuje wystarczającą ilość kalorii, po prostu nie domaga się przekąsek, które mogą przeszkadzać w drodze do zdrowego odżywiania. Zatem 5 posiłków dziennie, w określonych porach. Trzymaj się planu, a na pewno będzie ci łatwiej!

5.       Podziel każdy swój talerz na: węgle, białko, tłuszcze i witaminy

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego organizm tuż po śniadaniu domaga się kolejnego posiłku? Albo dlaczego po obiedzie, który składał się tylko z lekkiej zupy, za chwilę jesteś głodny? Większość modnych diet to diety elimancyjne. Bardzo często na drodze do chudnięcia poleca się całkowitą rezygnację z węglowodanów. Skąd w takim razie organizm ma czerpać energię? W jaki sposób ćwiczyć, gdy mięśnie są niedożywione? Nie idź w tę stronę! Zdrowy talerz to talerz, na którym znajdują się wszystkie składniki odżywcze: węglowodany (zdrowe produkty zbożowe, owoce, warzywa), białko (chude mięso, ryby, nabiał), tłuszcze (tylko zdrowe: ryby, awokado, oliwa z oliwek, olej kokosowy) oraz witaminy (warzywa i owoce). Dlatego na każdy swój posiłek dostarczaj ich w odpowiednich ilościach. Możesz zmniejszyć ilość węglowodanów, jeśli chcesz szybko schudnąć, ale nie rezygnuj z nich całkowicie!

Tych pięć kroków sprawi, że zaczniesz zdrowe odżywianie z przyjemnością i przemyślanym planem. Teraz potrzeba tylko czasu, by przyzwyczaić się do nowości i zapomnieć o tym, co już było!

Rate this post

One thought on “Zdrowe odżywianie – jak zacząć?

  1. Pingback: Anonim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *