Archiwum Ostatni wpis Porady

Jak radzić sobie ze smogiem?

Chyba już nikt nie podważa tego, że jednym z głównych problemów środowiskowych w Polsce jest smog. Wiele polskich miast zajmuje czołowe miejsca w niechlubnych rankingach najbardziej zanieczyszczonych w Europie, a nawet na świecie. Nie ulega wątpliwości też szkodliwość tego zjawiska. Lista chorób, które może powodować oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, wydaje się nie mieć końca. Jakie są powody smogu? Co zrobić, aby się nie truć?

Smog, czyli…?

Sama nazwa wzięła się z połączenia dwóch wyrazów: smoke i fog czyli dym i mgła. I właściwie oddaje to naturę smogu, który faktycznie składa się z mgły i zbierających się w powietrzu zanieczyszczeń. Dodatkowym czynnikiem jest także tzw. cisza atmosferyczna, czyli całkowity brak występowania wiatrów. Tyle wystarczy, aby doprowadzić do stworzenia mieszanki zawierającej w sobie wszystko, co najgorsze: pyły zawieszone, gazy, ołów, dwutlenek siarki, tlenek węgla, tlenki azotu czy benzopiren. Choć czynnikami wzmagającymi występowanie smogu są ukształtowanie terenu czy właśnie – warunki pogodowe, to nie ulega wątpliwości, że przede wszystkim działalność człowieka doprowadza do powstawania śmiercionośnego zjawiska. A wśród nich takie działania, jak ogrzewanie mieszkań poprzez spalanie nieodpowiednich rzeczy, np. śmieci i używanie nieodpowiednich, przestarzałych pieców. To także efekt nadużywania samochodów, szczególnie w centrach miast czy galopującego budownictwa (w tym zabudowywania korytarzy powietrznych), przez które nie tylko fundujemy sobie niemożność „wywietrzania” miast, ale najczęściej także wycinki drzew i likwidację roślin, które oczyszczają powietrze. Są rzeczy, na które nie mamy wpływu, ale na pewno możemy choć w małym stopniu pomóc środowisku i przeciwdziałać wpływowi smogu na nasz organizm.

Otaczanie się roślinami

Rośliny mają zdolność wchłaniania szkodliwych substancji i wiązania ich w taki sposób, że przestają być niebezpieczne. Właśnie dlatego tak wiele mówi się o tym, że otaczanie się roślinami doniczkowymi ma pozytywny wpływ na to, czym oddychamy. A przecież, jak wiemy, zieleń to też doskonały element dekoracyjny i sposób na upiększenie przestrzeni. Ale jakie gatunki wybrać, aby oczyszczanie było najskuteczniejsze? Prym wiodą skrzydłokwiat i dracena. Ale warto wybrać także sansewierię, bluszcz czy figowiec benjamina. Do oczyszczania sprawdza się także bardzo łatwe w uprawie paprocie. Nawet jeśli nie masz ręki do roślin, wymienione gatunki nie są zbyt wymagające w uprawie, więc powinno udać Ci się je utrzymać.

Wzmacnianie organizmu przez dietę i ćwiczenia

Sport i zdrowa dieta są dobre na wszystko. I jeśli czytasz nasze artykuły, na pewno zdajesz sobie z tego sprawę!Pomagają one także w walce ze smogiem. Ruch pomaga szybciej pozbywać się toksyn z organizmu, a odpowiednia dieta, która dostarczy Ci niezbędnych składników odżywczych, pomoże Twojemu organizmowi walczyć z niesprzyjającymi warunkami środowiskowymi. Pamiętaj, że ważne jest także stałe wykonywanie badan, aby wiedzieć, czy posiadasz jakieś niedobory witamin i minerałów – ich bieżąca suplementacja pomoże w uzyskaniu wyższej odporności.

Oczyszczacz powietrza, maska antysmogowa

Czasem trzeba także iść na zakupy…Oczywiście ani oczyszczacz, ani maska antysmogowa nie uchronią nas przed smogiem w 100%, ale bez wątpienia skutecznie minimalizują skutki uboczne tego zjawiska. Oczyszczacz pomaga usunąć większość szkodliwych cząsteczek z mieszkania – przedostają się one do niego nawet wtedy, kiedy nie wietrzysz, m.in. poprzez szczeliny, czy… otwieranie drzwi wejściowych. A kiedy już wyjdziesz… Oczywiście oddychasz na całego kiepskim powietrzem. Tutaj wkracza maska antysmogowa. Ta, która ma odpowiedni filtr, jest w stanie zatrzymać wiele szkodliwych substancji, aby nie przedostały się do naszego organizmu. Warto rozważyć jej zakup, szczególnie, gdy dużo poruszasz się po mieście. Tak czy inaczej w czasie, kiedy stężenie szkodliwych subtancji jest największe (sprawdzisz jego stan za pomocą różnych darmowych aplikacji na telefon), warto ograniczyć przebywanie na zewnątrz, a już a pewno zrezygnować z treningu w plenerze (na rzecz ćwiczeń na siłowni czy w domu).

Rezygnacja z samochodu

Jeśli chcesz cos zrobić dla swojego otoczenia, a w konsekwencji także i dla siebie, ogranicz korzystanie z samochodu.Wybierając komunikacje zbiorową przyczyniasz się do tego, że mniej spalin wydzielanych jest do atmosfery, a także Twoje miasto jest mniej zakorkowane. Nie możesz całkiem zrezygnować z samochodu? Zapytaj znajomych z pracy, czy ktoś nie pokonuje codziennie tej samej trasy. Podzielcie sięsamochodem! Nie tylko oszczędzicie pieniądze za paliwo i lepiej poznacie się w drodze, ale też zadbacie o środowisko.

Wymiana pieca

Największą bolączką polskich miast są gminy ościenne, w których wiele osób ogrzewa swoje domu poprzez… spalanie śmieci w piecach. Stwarza to ogromne zagrożenie dla środowiska, ale przede wszystkim dla osób, które są najbliżej – Ciebie i domowników czy sąsiadów. Dbałość o dobrej jakości opał, a najlepiej wymiana pieca lub zmiana systemu ogrzewania (np. na centralne) to najskuteczniejsze działania, jeśli chodzi o zapobieganie powstawaniu smogu. Wiele gmin prowadzi programy wymiany pieców, dzięki którym można to zrobić bezpłatnie albo za znaczną dopłatą. Sprawdź, czy Twoja gmina także.

To tylko niektóre ze sposobów na to, aby ograniczyć sam smog i jego oddziaływanie na nasz organizm. Jak widzisz, część z nich nie wymaga od Ciebie żadnych kosztów – jedynie odrobine determinacji i dobrej woli. Weź odpowiedzialność za środowisko i za zdrowie swoje i bliskich i wprowadź choć drobne zmiany w swoim życiu!

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *