Odżywianie Ostatni wpis Porady Trening

Jak wrócić do formy po ciąży?

Dla wielu kobiet ciąża jest okresem, w którym pozwalamy sobie na więcej. Trudno mówić wtedy o byciu fit, a już tym bardziej o podejmowaniu jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Nie dziwi więc, że widok naszego ciała po porodzie nie napawa optymizmem. Bardzo szybko pojawia się pytanie: jak wrócić do formy po ciąży? Oto kilka zdrowych sposobów.

Po pierwsze dbaj o formę w ciąży

Wielokrotnie słyszałaś pewnie hasło „ciąża to nie choroba”. Nie ma jednak co ukrywać, że jest to stan wyjątkowy. Rzeczywiście jest wyjątkowy pod wieloma względami, ale nie powinien taki być w kwestii powrotu do niezdrowych nawyków. Nie używaj ciąży jako wymówki do niezdrowego jedzenia. Co innego, jeśli pozwolisz sobie na nie raz na jakiś czas, ale jeśli ta sytuacja będzie się powtarzać, to przytyjesz w ciąży więcej niż można oczekiwać i to nie tylko na brzuchu, ale także w udach czy na pupie. Staraj się w miarę możliwości żyć aktywnie. Nie mowa tu o bieganiu czy treningach kardio, ale o krótkich spacerach czy delikatnych ćwiczeniach przygotowywanych przez specjalistów właśnie dla przyszłych mam. Takie formy bycia fit w trakcie ciąży z pewnością zaprocentują w przyszłości, ponieważ o wiele łatwiej będzie ci wrócić do formy, jeśli nie przytyjesz ponad miarę.

Baby steps

Po porodzie mamy mnóstwo spraw na głowie i bardzo często brakuje nam chwili chociażby na pobycie sama ze sobą i swoimi myślami. A co dopiero marzyć o powrocie na siłownię czy do biegania. To jak najbardziej zrozumiałe i nie ulega wątpliwości, że w pierwszym okresie po narodzinach twojego dziecka, powinnaś zająć się przede wszystkim byciem z nim. Pamiętajmy jednak, by nie odkładać powrotu do normalności w nieskończoność. Jeśli w trakcie ciąży nabawiłaś się sporej ilości nadprogramowych kilogramów, a po porodzie nie zrezygnowałaś z niezdrowego jedzenia albo jesz bardzo nieregularnie, to twoja forma z każdym dniem będzie coraz gorsza. Do delikatnej aktywności fizycznej możesz powrócić na około 6 tygodni po porodzie lub 12 tygodni po cesarskim cięciu. Jednak niezależnie od tego, jak przebiegał poród, ważne jest, by powrót do treningów skonsultować z lekarzem prowadzącym, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna! Nie rób tego na własną rękę, bo możesz sobie poważnie zaszkodzić.

Jak wrócić do formy po ciąży?

Jeśli ustaliłaś z lekarzem prowadzącym, że możesz z powrotem zacząć ćwiczyć, to przede wszystkim podejdź do tego z głową i uzbrój się w cierpliwość. Zobaczysz, że każdy najmniejszy krok procentuje i ma ogromny wpływ na twoje dobre samopoczucie.

-jedz regularne posiłki. Przy małym dziecku jest to bardzo utrudnione, z pewnością jednak masz wokół siebie osoby, które możesz prosić o pomoc. Nie zaniedbuj trzech głównych posiłków w ciągu dnia. Staraj się wygospodarować chwilę na przygotowanie czegoś zdrowego lub zamów dietetyczny catering.

-wykorzystuj każdą okazję do zażycia nawet najmniejszej dawki ruchu. Tu fantastycznie sprawdzają się spacery na świeżym powietrzu, podczas których jesteś ze swoim maleństwem, a jednocześnie wprawiasz swoje ciało w ruch. W późniejszym okresie możesz wziąć przykład z mam, które biegają lub jeżdżą na rolkach z wózkami!

-jeśli wracasz na siłownię lub do treningów w domu, to pamiętaj o dostosowaniu ich do swojej formy. Nie rzucaj się od razu na mocne kardio czy tabata, które owszem spalą mnóstwo kalorii, jednak mogą okazać się mordercze dla wciąż osłabionego porodem organizmu. Dlatego jeśli udało ci się wygospodarować godzinę na trening, to wybierz się na zajęcia z jogi, pilatesu czy delikatnego aerobiku. Możesz też sięgnąć po płyty z treningami dla mam.

strój na fitness

-Wzmacniaj mięśnie brzucha, które prawdopodobnie najbardziej dają ci się we znaki. Jednak nie od razu po porodzie odzyskasz swój wymarzony kaloryfer. Warto dać sobie trochę czasu, regularnie wykonywać delikatne ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, najlepiej pod kontrolą trenera!

Powrót do formy po okresie ciąży to marzenie większości kobiet. Trzeba jednak działać w odpowiednim tempie i nie popadać ze skrajności w skrajność. Niedobre jest ani przetrenowywanie się, ani odkładanie momentu powrotu do treningów w nieskończoność. Na początek zadbaj o to, co kładziesz na talerzu i wykorzystuj każdą chwilę na choćby najmniejszy ruch. Rób to przede wszystkim dla zdrowia, a nie dla pięknej sylwetki. Ta i tak powróci do nas z czasem!

Oceń wpis

Podeślij swoim znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *